Wycieczki dla niewidomych – czym są?

      Możliwość komentowania Wycieczki dla niewidomych – czym są? została wyłączona

Wzrok jest bardzo istotnym zmysłem dla każdego z nas. Dzięki niemu możemy podziwiać świat, kontemplować sztukę, oglądać programy telewizyjne i patrzeć w oczy ukochanej osobie. Wiele osób boryka się jednak z niepełnosprawnością jaką jest ślepota. Choroba ta sprawia, że ludzie nią dotknięci, mają problem w wykonywaniu prostych codziennych czynności. Wiele instytucji stara się jednak wyjść naprzeciw problemom, z którymi borykają się osoby niewidome bądź niedowidzące, poprzez organizowanie szkoleń.

wycieczki audio dla niedowidzących

Wycieczki dla niewidomych, na czym polegają?

Na takim szkoleniu niepełnosprawni uczą się jak radzić sobie z codziennymi trudnościami oraz otrzymują wsparcie psychologiczne. Biura podróży także starają się umilić czas chorym i organizują wycieczki dla niewidomych. Jak każdy z nas wie podróże kształcą i ukierunkowują nasze postrzeganie świata, dlatego tak ważne jest umożliwienie zwiedzania zakątków ziemi niepełnosprawnym. Jeszcze do niedawna niewidomy, który chciał udać się na wycieczkę, musiał wziąć na nią swojego opiekuna. Sytuacja ta stawała się uciążliwa, ponieważ nie każdy ma koło siebie takiego „anioła stróża”. Niedogodność została rozwiązana tak, że osobom zdrowym jadącym na wycieczkę, proponowane są niższe opłaty, w zamian za służenie pomocną dłonią swym niepełnosprawnym towarzyszom.

Jak to działa?

Stają się one swego rodzaju przewodnikami. Ich rola polega na dotrzymywaniu towarzystwa osobom niewidomym, a także relacjonowaniu wszystkiego, co się dzieje dookoła. Zwracają oni uwagę swym niepełnosprawnym kolegom, żeby uważali na zbyt niskie łuki, krawężniki, zatłoczone ulice, a także instruują ich w trakcie jedzenia, podpowiadając co znajduje się na talerzu. System ten zachęca dobrych ludzi do spędzania czasu z osobami niewidomymi. Będąc opiekunem na wycieczkach tego typu można się zatem wiele nauczyć. Opisywanie arcydzieł sztuki, czyli dokładne przedstawienie zamiaru autora obrazu lub rzeźby to nie lada wyzwanie.

Wycieczki dla niewidomych są zatem świetnym pomysłem, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może poczuć się bardziej niezależna i samodzielna, a Ty jako przewodnik możesz stać się lepszym człowiekiem.

Szerzej z tematem wycieczek dla niewidomych dowiecie się z: https://www.movitech.pl/niewidomi